Šumperský soptík 2010

18. května 2012 v 22:09 | Martin |  Dokumenty/zprávy
V sobotu 2. října proběhl na Tyršově stadionu v Šumperku již 12. ročník běhů 60m překážek Šumperský Soptík. O popularitě tohoto závodu svědčí i počet soutěžících, kterých bylo prezentováno 359. Ti byli rozděleni do pěti kategorií, a to přípravka do 8 let, mladší dívky, mladší chlapci, starší dívky a starší chlapci. Systém soutěže je již od prvního ročníku stejný, družstvo má pět členů a do hodnocení se započítávají časy nejlepších čtyř závodníků z prvního pokusu. Do druhého kola postupuje prvních 30 závodníků z každé kategorie, kteří startují v opačném pořadí. Těmto závodníkům se pak započítává lepší čas z obou pokusů. Pro družstva okresu Šumperk je tato soutěž hodnocena do Ligy mladých hasičů.

V kategorii přípravka bylo prezentováno 75 závodníků do 8 let. Tato kategorie má výjimku, neboť má hadice umístěny na úrovni rozdělovače. Nejlépe se s nástrahami tratě popral Marek Elšík z Lesnice, který v druhém kole potvrdil časem 19,91 své vítězství z kola prvního. Pro druhé místo si doběhl Radek Hromada z Hovězí "B" a pro třetí Vojta Mikuš z Dolních Studének. O vyrovnanosti této trojice svědčí i to, že mezi jednotlivými závodníky nebyl rozdíl větší než 2 desetiny. Do první pětice v kategorii přípravka se ještě probojovali Štěpán Vojtek z Bludova "B" a Klára Kociánová z Jarcové.

Kategorii mladších chlapců ovládl již v prvním kole Pavel Weidinger z Bludova, a když v kole druhém svůj pokus ještě vylepšil a časomíra se zastavila na hodnotě 15,29, bylo o vítězi rozhodnuto, vždyť druhý Richard Nachtigal z Jarcové měl na Pavla ztrátu přes 2 vteřiny! Třetí místo obsadil Patrik Sedlák z Čeperky, a do první pětice se probojovali Marek Harmerth z Dolních Studének "A" a Lukáš Silný z Nové Hradečné.

Rozběhy mladších dívek ovládla Iveta Drašarová z Kamence s časem 16,50, před druhou Lenkou Strouhalovou z Bludova "A" a třetí Lucií Koňaříkovou z Hovězí "A". Zajímavostí této kategorie byla dvě čtvrtá místa, Karolína Zadrobílková z Liptálu a Kamila Krejčí z Morkovic dosáhly na setinu stejného času.

O nejlepší umístění v mladší kategorii bojovalo 34 družstev, vítězství si odvezlo družstvo Bludova před Dolními Studénkami a Novým Malínem, okresní převahu umocnila čtvrtá Lesnice před pátou Novou Hradečnou.

Jestliže mladší kategorii ovládli závodníci a družstva ze Šumperska, ve starší kategorii se projevila nadvláda valašských družstev. Kategorii starších chlapců s přehledem vyhrál Jan Gašek z Jarcové časem 13,24, pro druhé místo si doběhl Daniel Mikuda z Dolní Bečvy a třetí příčka patřila Danielu Klvaňovi z Liptálu. Čtvrté místo obsadil Michal Kukla z Moravského Berouna, páté místo Tomáš Hejzlar ze Stolína. Až na šestém místě byl první zástupce šumperského okresu, Jakub Ondrášek z Dolních Studének.

Co se týče počtu závodníků, byla nejnabitější kategorie starších děvčat. Zde si v konkurenci 84 závodnic pro vítězství doběhla perfektním časem 12,67 Zuzana Adamcová z Huslenek před stříbrnou Lucií Strouhalovou z Bludova a bronzovou Vendulou Videckou z Hovězí. Čtvrté a páté místo obsadily závodnice z Jarcové, Kateřina Skalková a Kateřina Šulová.

Samozřejmě výsledky jednotlivců leccos napověděly o pořadí družstev ve starší kategorii. Z 25 prezentovaných družstev se na prvním místě umístilo družstvo Jarcové před Dolní Bečvou a Liptálem, čtvrtý skončil Bludov a pátý Nový Malín. Třetí místo si do Ligy MH zapsalo celkově osmé družstvo Troubelic.

Přestože chladné podzimní počasí tomu nenasvědčovalo, ve všech pěti kategoriích byly překonány rekordní časy z minulých let. Svou zásluhu na tom má i pořádající i Okresní odborná rada mládeže. Té patří dík za perfektně nachystanou dráhu, zázemí a organizaci soutěže. Opět po roce se o mediální propagaci postarala hasičská internetová televize www.hasici150.tv, která znovu z akce vysílala přímý přenos a zájemci si na této adrese mohou prohlédnout i záznam z letošního ročníku. Letošní Šumperský Soptík je tedy minulostí a nezbývá, než se těšit na již třináctý ročník v říjnu roku 2011.

(Jiří Hýbl)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist